wz

Procesor (CPU)


cpu1.jpg, 38kB

Jako první komponentu, při stavbě nového PC, vybereme procesor. Většinou se vybírá jako první, neboť dříve se celkový výkon počítače hodnotil především dle něj. Nemohu říct, že je to nejdůležitější součástka, neb bez ostatních částí, které postupně všechny rozebereme, je sám o sobě vlastně k ničemu. Kromě tohoto se dá jeho počáteční pozice lépe objasnit tím, že se podle něj, přesněji typu jeho patice, vybírá následně základní deska, do které bude procesor osazen. Od určitých specifikací desky se pak odráží výběr paměťových modulů, a všechno je to vlastně vzájemně ovlivněno. Postup může být i jiný, ale na tomto pořadí se shodlo mnoho lidí, co se tak obecně skládáním PC zabývají.

Na začátku jsme si upřesnili, do jaké cenové a uživatelské kategorie bude tento PC spadat, a dle toho si vybereme i přibližnou cenovou oblast procesoru. Při nákupu v internetovém obchodě jde ve většině případů určit rozsah ceny, což vám může dosti zjednodušit hledání v dnešní, už tak nepřehledné, záplavě procesorů a vůbec všeho.

Po vytřídění se už tedy můžeme zaměřit na samotné procesory, přesněji jejich technické parametry:

  1. Počet jader
  2. Ještě před nějakým rokem byl problém uplatnit 2 a více jader, protože většina aplikací byla jednoduše naprogramována tak, aby využívala jen jedno, což bývalo dříve standardem. Kvůli tomu se postupně muselo mnoho stávajících programů či počítačových her přetvořit, aby nové možnosti moderních procesorů opravdu využili. Obecně už dnes tedy platí, že čím více jader, tím vyšší výkon můžeme získat. Ovlivňující jsou samozřejmě i jiné faktory.

  3. Frekvence jádra
  4. Jako dnes ve většině případů i zde platí, že čím vyšší, tím lepší. Hodnota uváděná dnes už v řádech GHz, je příkladem právě pro počáteční problémy při zavádění více jader. První více-jádrové CPU měly nízké frekvence na jednotlivých jádrech, a kvůli zastaralým aplikacím, co využili jen jedno, tedy byla ostatní k ničemu a celkový výkon byl velmi malý. Nedaly se proto sečíst hodnoty kmitočtů jader jak se to často provádí dnes.

  5. Vyrovnávací paměť procesoru (cache)
  6. Současné nejpoužívanější procesory, tedy vícejaderné, používají až 3úrovňovou vyrovnávací paměť. V případě tohoto parametru se rozmýšlí např. počítačoví hráči, pro něž je důležitá velikost právě třetí úrovně – tzv. L3 cache, která stejně jako L1 a L2 cache plní funkci odlehčující pamětem RAM, ale navíc ještě urychluje práci svých společníků.

  7. Spotřeba energie
  8. Též důležitý faktor, který ovlivní výběr počítačového zdroje.


Dále by se dalo vybírat dle např. frekvence sběrnice (Front Side Bus, zkr. FSB), technologie procesoru (MMX, 3DNow!, SSE…), a tak dále.
Ještě může výběr ovlivnit náklonnost k danému výrobci. Na našem trhu, ale i ve světě na poli procesorů, válčí právě 2 nejznámější firmy, a to Intel a AMD.

Pro běžného uživatele, co nemá v plánu využívat PC k nějaké přílišné specializaci, která by přímo vyžadovala danou technologii procesoru, bohatě postačí 4 základní parametry uvedené výše.

cpu2.jpg, 24kB

OBSAH