wz

Úvod

Toto téma, trochu psáno stylem manuálu, jsem si zvolil osobně. Zabývám se jí totiž už delší dobu, vypomáhám takto především ostatním, kteří si chtějí pořídit nový počítač, ale nevědí, co vybrat. Většina se jich uchýlí k možnosti pořídit si již hotový kus, kompletně sestavený se všemi nejnutnějšími částmi. To je můj další důvod, proč tento „návod“ píši. Je sice hezké, že nám nabízí komplety s výslednou cenou, nebyl by to ale dnešní trh, kdyby se nás nepokusil nějak oklamat. I dnes, jestliže si porovnáme cenu zkompletovaného počítače s cenami jednotlivých komponent, nalezneme zde občas nepěkný cenový rozdíl. S pokrokem doby a klesajícími cenami, alespoň co se IT oblasti týče, již není tento problém tak znatelný. Urychlil se však vývoj, objevuje se tedy stále nový a nový hardware, ten zastaralý pak čeká ve skladech. A na co? Právě takto se ho prodejci zbavují. Nic netušící zákazníci, bez znalostí ohledně PC, skočí po akčních nabídkách. Takto šalamounsky se řeší „odliv starého železa“. No a proto jsou tu tací, jako já, kteří se, kromě sebe, snaží vypomoci i ostatním, aby nečinili tyto chyby. Mou aktivitu můžete najít na fórech webu lide.cz.

Pár dobrých rad k samotnému výběru:

  1. Určíme si účel budoucího počítače (kancelářské práce, školní využití, hraní her, multimedia…). Tímto si přibližně určíme, v jakých kategoriích budeme hledat.
  2. Částečně jsme si takto vyměřili i hodnotu celého počítače. Hráči budou investovat určitě více, než školy s méně náročným využitím. Samotnou maximální sumu si ale též musíme rozmyslet, neboť třeba do kanceláře sekretářky pořídíme, dá se říci, psací stroj, ale nějaký ten novinář v kanclíku potřebuje kvůli práci s fotografiemi či videem schopnější model. V neustále se plnící nabídce se dá lehce ztratit, když se chvíli nezajímáme, ale co teprve někdo, kdo v životě nic podobného nedělal. Nezbývá než nalézt pomoc u někoho, kdo se tím opravdu neustále zabývá či dokonce je to jeho zaměstnáním. Existuje mnoho článků, zejména na internetu, kde bývají uvedeny aktuální modely, roztříděné podle využití a cen. Vzhledem k rychlosti pokroku používám tyto informace spíše k inspiraci, než přímo volby dle nich. Přece jen, ať je to jakýkoliv profesionál, názor více lidí je lepší. Proto existují různé diskuze a fóra, kde se o tom můžeme pobavit s ostatními. Někteří si zažádají o sestavení nového PC, přičemž si určí cenu a oznámí, k čemu jej budou využívat. Lépe ale působí, když si sami něco sestavíme, radu nám poskytne internet se zmiňovanými články hotových sestav znalců, anebo například tento návod, který píši. Tímto jde vidět alespoň nějaká snaha. Poté svůj výtvor předhodíme kritice na ona diskusní fóra, kde nás navedou k dokonalosti.
  3. K ceně se nám vztahuje i otázka: „Kde nakupovat?“ Kamenné obchody nám sice mohou zboží dodat okamžitě, ale výběr bývá mizerný, navíc množství dílů, které potřebujeme, může být na jejich zásoby moc, no ale především ta cena. Rozdíl několika tisícovek je katastrofální. Na té druhé straně stojí móda doby – internetové nákupy v tzv. e-shopech. Výhod je tu dost, počínaje neoddiskutovatelně nižšími cenami přes možnost výběru ze široké škály zboží až po dostatečné množství informací k prodávaným produktům. Bohužel, zboží není možné dostat okamžitě, neb se ve většině případů dostává k zákazníkům z obrovských skladů. Nastávají však lepší časy, kdy pomalou poštu začíná nahrazovat dovážková služba (PPL, DPD), která je schopna doručit balík ještě tentýž den, bylo-li zboží objednáno většinou v dopoledních hodinách, případně obden.

K mé seminární práci ještě dodávám, že se zaměřuji na samotný výběr, kdy se jeho pomocí snažím doporučit nejlepší a především nejvýkonnější možné řešení. Nejde tu o pouhé detailní informace o hardwaru.

Nyní už ale k samotnému výběru!

uvod.jpg, 82kB

OBSAH